Student Instructions
1. Print page 2. Your teacher may have done this.
2. ✂ Cut out what you are buying.
3. Find an efficient way to add it up. (Show how you added it in your book, on a little white board or paper.)
4. Make the total with class money.
5. Take a of the how you added it up and use the
tool to write what the strategy you used, or use the
6.
Take a
of the total amount you made using class money.
7. Check your work and tap
Teacher Notes (not visible to students)
This was designed for Australian money but could be adapted so the amounts meet any currency.