Student Instructions
Tap
Tap
Drag food to the plate so that the cost is between $5.00 and $7.00. Use your knowledge of healthy eating to make the meal nutritious and well-balanced.
Use the
tool to explain how you made your choices. Also tell how you know that the total cost of food is between $5.00 and $7.00.